مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی

یکی از مواردی که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد، مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی است. در این مطلب این موضوع را به طور کامل بررسی میکنیم. مراقبت های بعد از عمل های جراحی عیوب انکساری، معمولا شبیه به یک دیگر هستند. بنابراین اختلافی بین مراقبت های بعد از عمل لیزیک و لازک و پی آر کی با موارد گفته شده وجود ندارد.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

در این مقاله چه میخوانید ؟


[tie_list type=”starlist”]

 • مراقبت های بعد از عمل پی آر کی
 • بعد از عمل پی آر کی چه مراقبت هایی را باید رعایت کنیم؟
 • اشک، درد، سوزش و تاری دید
 • تورم قرنیه
 • دود و سیگار
 • حمام، تلوزیون و عینک آفتابی
 • آرایش کردن چشم ها
 • سایر مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی

[/tie_list]

[/box]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » از سیر تا پیاز عمل پی آر کی؛ مراحل، مزایا و معایب و هزینه

[/box]

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی چگونه است؟

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی چگونه است؟

قبل از صحبت در مورد مراقبت های بعد از عمل پی آر کی، خوب است کمی با این عمل و روش های آن آشنا شوید. در عمل پی آر کی (PRK) یا همان فوتو رفر اکتیو کراتکتومی، لایه بسیار نازکی از قرنیه چشم برداشته و انحنای آن تغییر داده می شود. در نتیجه این عمل باعث کاهش نزدیک بینی چشم می گردد. انجام این عمل به صورت سرپایی است. بعد از لیزر، برای پوشش سطح قرنیه تا زمان ترمیم و بهبودی از یک لنز تماسی به عنوان پانسمان استفاده می شود.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

بعد از عمل پی آر کی چه مراقبت هایی را باید رعایت کنیم؟

در این بخش به صورت کامل در مورد هر آن چیزی که باید بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

1) اشک، درد، سوزش و تاری دید

یعد از عمل پی آر کی معمولا چشم ها تا چند روز دچار سوزش، تاری دید، اشک و درد را تجربه میکنند. این موارد کاملا طبیعی هستند و به هیچ عنوان جای نگرانی وجود ندارد. پزشک برای کنترل این علائم، از دارو و یا قطره استفاده میکند. با مصرف داروهای تجویزی به صورت دقیق و در زمان درست، کم کم این علائم کم میشوند.

2) تورم قرنیه

از آنجایی که بعد از عمل جراحی، قرنیه دچار تورم میشود، دید فرد دچار تاری شده و وضوح مورد نظر را ندارد. بنابراین باید خیلی مراقب بود که در این دوران فشاری به چشم وارد نشود. فشردن چشم ها و مالش آنها میتواند مشکل ساز باشد. در صورتی که به درستی از چشم ها مراقبت شود، بعد از مدتی تورم کم میشود. در نهایت تاری دید از بین رفته و وضوح دید ایجاد میشود.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) و مراحل آن

[/box]

مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی؛ دود و سیگار و دخانیات

3) دود و سیگار

بعد از عمل جراحی تا مدتی باید به طور کامل از مصرف سیگار و انواع دخانیات و البته قرار گرفتن در فضاهای پر از دود خودداری کنید. ضمنا قبل از استفاده و مصرف هر گونه داروی خاصی باید با پزشک مشورت کنید.

4) حمام، تلوزیون و عینک آفتابی

افرادی که عمل میکنند، تا زمانی که پزشک پانسمان چشم را برنداشته است، نمیتوانند از حمام استفاده کنند. از جمله سایر مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی، نگاه کردن به تلوزیون است. در صورتی که با دیدن تلوزیون چشم شما اذیت میشود، باید از نگاه کردن به آن بپرهیزید. نگاه کردن به نور به صورت مستقیم نیز میتواند مشکل ساز باشد. در نتیجه حتما باید از عینک های آفتابی استاندارد در روزهای بعد از عمل جراحی استفاده کنید.

5) ورزش، کار سنگین و رانندگی

اگر اهل ورزش هستید، باید بدانید که بعد از عمل جراحی برای جلوگیری از فشار زیاد روی چشم، باید از ورزش و البته کار سنگین پرهیز کنید. در مورد رانندگی کردن نیز باید گفت بعد از عمل پی آر کی، زمانی که دید چشم ها به وضوع خوب رسید، میتوانید رانندگی کنید. ا

6) آرایش کردن چشم ها

برای خانم هایی که آرایش میکنند و یا از کرم های بهداشتی اطراف چشم استفاده میکنند، باید گفت که بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی نمیتوانند از این موارد استفاده کنند. این یعنی تا مدتی از آرایش چشم ها خبری نیست. بسیاری از پزشکان توصیه میکنند که بعد از چند روز از گذشت عمل جراحی، بیمار میتواند از لوازم آرایش استفاده کند. اما برای اینکه در مورد عفونت چشم ها خاطر جمع باشند، بهتر است اقدام به تهیه لوازم آرایش جدید برای چشم ها باشند.

سایر مراقبت های بعد از عمل پی آر کی و ترنس پی آر کی

[tie_list type=”plus”]

 • اجتناب از شنا کردن به مدت 3 تا 4 هفته پس از عمل؛
 • ممنوعیت استفاده از لنزهای زیبایی تا چند ماه پس از عمل جراحی؛
 • استفاده از تیمم به جای وضو در روزهای اولیه عمل، عدم نیاز به رژیم غذایی خاص؛
 • عدم مصرف قرص راکوتان (قرصی که جهت درمان جوش های پوستی استفاده می شود) تا سه ماه پس از عمل؛
 • خودداری از مطالعه کردن به مدت یک هفته به منظور جلوگیری از خستگی چشم.

[/tie_list]

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.