عمل فمتو اسمایل چیست ؟ مزایا،معایب،قیمت

عمل فمتو اسمایل چیست؟

یکی از آخرین پیشرفت ها در زمینه‌ی جراحی های لیزری چشم، تکنیک عمل فمتو اسمایل (Femto SMILE) است. SMILE مخفف استخراج عدسی با برش کوچک لیزری است. فمتو اسمایل با استفاده از لیزر فمتوثانیه VisuMax انجام می شود و مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) است.

در این تکنیک، ساختار قرنیه حفظ می شود؛ زیرا هیچ برشی با تیغه روی سطح قرنیه و لایه های بیرونی چشم ایجاد نمی شود و برش ایجاد شده توسط نور لیزر است. تکنیک فمتو اسمایل، روشی دقیق، بسیار قابل اعتماد و ایمن است و دارای مزایایی مانند راحتی و بدون درد انجام شدن و بهبودی سریع در بیماران پس از عمل و درمان موفق تر در بیماران با عیوب انکساری بالا می باشد.

نتایج بسیار موفقی از این روش حاصل می شود که در درمان نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارد.با فمتو اسمایل، تا درجه‌ی 10- در نزدیک بینی و درجه‌ی 5- در آستیگماتیسم شانس درمان چشم ها وجود دارد. فمتو اسمایل، آخرین فناوری لیزر توسعه یافته؛ مخصوصاً برای بیمارانی که قرنیه نازک داشته  و در معرض فشار و ضربه قرار دارند، است.

فمتو اسمایل چه ویژگی هایی دارد؟

عمل فمتو اسمایل چه ویژگی هایی دارد؟

با روش فمتو اسمایل درمان موفقیت آمیز در نزدیک بینی تا 10- و در آستیگماتیسم 5- امکان پذیر است. این ویژگی های روش فمتواسمایل راحتی زیادی را برای بیمار و جراح چشم فراهم می کند.

محاسن عمل فمتو اسمایل

 • برای ساختار نازک قرنیه و حفظ سلامت آن مناسب است.
 • جراحی یک مرحله ای و کم تهاجمی است.
 • جراحی به صورت بسته اعمال می شود.
 • بدون ایجاد درد و ناراحتی برای بیمار قابل انجام است.
 • ایجاد برش بدون استفاده از تیغه انجام می‌ شود و برش ایجاد شده در حدود دو میلیمتر بوده و با استفاده از لیزر فمتوثانیه ایجاد می شود.

معایب فمتو اسمایل چیست؟

 • فمتو اسمایل می تواند در نزدیک بینی و مشکلات آستیگماتیسم نزدیک بینی استفاده شود ولی نمی توان از آن در اصلاح دوربینی استفاده کرد.
 • هزینه انجام عمل فمتو اسمایل نسبت به سایر جراحی های لیزری، بیشتر است.
 • برخلاف لیزیک، فمتو اسمایل در حال حاضر نمی تواند برای درمان دوربینی استفاده شود.
 • بهبود بینایی بعد از فمتو اسمایل کمی بیشتر از لیزیک طول می کشد.
 • مانند هر روش درمان جراحی، این روش نیز با عوارضی همراه است که در ادامه‌ی مطلب به آن‌ها اشاره شده است.
خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

شرایط لازم برای عمل فمتو اسمایل

شرایط لازم برای عمل فمتو اسمایل

برای انجام جراحی فمتواسمایل، فرد باید بالای 18 سال سن داشته باشد و شماره چشم او در سال گذشته تغییر نکرده باشد. به همین ترتیب، کسانی که نزدیک بینی بین -1.00 و -10.00 درجه دارند و کسانی که درجه آستیگماتیسم آن‌ ها بیشتر از -50 نباشد، می توانند جراحی فمتواسمایل انجام دهند. علاوه بر این، به دنبال وضعیت سلامت عمومی قرنیه باید خوب باشد است.

آمادگی های پیش از عمل فمتو اسمایل

 • قبل از عمل لیزر از دئودورانت و عطر استفاده نکنید.
 • در روز جراحی از آرایش چشم و صورت استفاده نکنید.
 • در روز جراحی لیزر قبل و بعد از عمل رانندگی نکنید.
 • در صورت امکان، هنگام مراجعه به جراحی با همراه خود بیایید.
 • عینک آفتابی خود را همراه خود داشته باشید تا از چشمانتان بعد از جراحی محافظت کنید.
 • پس از عمل فمتواسمایل، وضوح در بینایی فرد در عرض چند روز به سطح 10/10 می رسد و حداکثر وضوح بینایی در عرض 3-4 روز تا 1 ماه رخ می دهد.

آمادگی بیمار در حین عمل فمتو اسمایل

در نتیجه معاینه دقیق چشم و آزمایشات قبل از جراحی، در درجه اول ارزیابی می شود که آیا ساختار چشم فرد برای انجام جراحی فمتواسمایل مناسب است یا خیر.

پس از قرار دادن حلقه خلاء که از حرکت چشم فرد جلوگیری می کند، لیزر فمتوثانیه VisuMax بطور متوسط ​​به مدت زمان مدت 22 ثانیه اعمال می شود و با برداشتن عدسی ایجاد شده در قرنیه از طریق یک برش لیزری 2-4 میلیمتری، فرایند خاتمه می یابد. لیزر فمتوثانیه، پیوندهای مولکولی قرنیه را بدون ایجاد آسیب می شکند و برش بسیار کوچکی. ایجاد می کند.

در واقع، در فمتو اسمایل که از لیزر فمتوثانیه برای ایجاد یک بافت کوچک و عدسی شکل در قرنیه استفاده می شود، با همان لیزر برش کوچکی به شکل قوس بر روی سطح قرنیه ایجاد می شود و عدسی از آن خارج می شود. برش هنگامی که عدسی کوچک برداشته می شود، شکل قرنیه با اصلاح  تغییر می کند. برش قرنیه در عرض چند روز بدون بخیه بهبود می یابد و دستیابی به دید واضح برای بیمار، خیلی سریع اتفاق می افتد.

در حین جراحی یک حلقه وکیوم در چشم گذاشته می شود که مانع حرکت چشم شما می شود و پس از آن عمل فمتو اسمایل شروع می شود. پزشک قسمت داخل قرنیه را از طریق یک برش 2 میلیمتری برمی دارد. پس از جراحی، پزشک به شما توصیه می کند که در طول روز استراحت کنید و بلافاصله بعد از عمل  رانندگی و مطالعه نکنید.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

مراقبت های بعد از عمل فمتو اسمایل

مراقبت های بعد از عمل فمتو اسمایل

بلافاصله پس از انجام عمل فمتو اسمایل، تاری دید توسط برخی از بیماران گزارش می شود، در حالیکه برخی دیگر بلافاصله پس از عمل دید واضح تری به دست می‌اورد  که بسته به شرایط بیمار متفاوت است. بنابراین در صورت تاری دید، باید از رانندگی بپرهیزید و بهتر است در روز جراحی همراه داشته باشید.

 پس از عمل فمتو اسمایل از مالش چشم با آب، صابون یا مواد آرایشی و سایر اعمالی که ممکن است باعث تحریک چشم شود، خودداری کنید.

داروها و قطره هایی که برای استفاده بعد از عمل تجویز می شوند باید به موقع استفاده شوند. برای جلوگیری از بروز عوارض، باید به مدت یک هفته از انجام شنا و ورزش‌های سنگین و شدید اجتناب شود.

پس از عمل،  حساسیت به تابش نور ممکن است در چشم احساس شود. این کاملا طبیعی است و قطره های توصیه شده توسط پزشک این مشکلات را کاهش می دهد. همچنین استفاده از عینک آفتابی مناسب برای کاهش این حساسیت توصیه می‌شود.

مزایا و عوارض عمل فمتو اسمایل

مزایا و عوارض عمل فمتو اسمایل

در این بخش به صورت مفصل در مورد مزیت ها و عوارض عمل فمتو اسمایل صحبت میکنیم.

مزایای فمتواسمایل

فمتو اسمایل ممکن است تأثیر مخرب کمتری بر یکپارچگی قرنیه داشته باشد و محافظت عالی از قرنیه را فراهم می کند از آنجایی که برش بسیار کوچکی توسط بیزر روی قرنیه ایجاد می شود، تعداد اعصاب بریده شده کمتر بوده و خشکی چشم بعد از جراحی، کاهش می یابد.

فمتو اسمایل نسبت به لیزیک آسیب کمتری به اعصاب حسی قرنیه وارد می کند. اگر در گذشته به شما گفته شده است که چشمان شما برای لیزیک مناسب نیست، ممکن است شانس انجام موفق عمل فمتو اسمایل داشته باشید.

بررسی‌های علمی اخیر، هیچ تفاوت قابل توجهی در ایمنی یا دقت نتایج بین فمتو اسمایل و عمل لیزیک نشان نمی دهند. مطالعات دیگر نشان داده اند که روش فمتواسمایل می تواند دقیق تر و موفق تر از لیزیک باشد.

عوارض فمتواسمایل

هیچ روش درمان چشم پزشکی بدون خطر نیست. می توانیم خطرات و عوارض فمتو اسمایل را به صورت زیر فهرست کنیم.آبریزش، قرمزی چشم ها، خارش بیش از حد، درد یا تاری شدید در بینایی نشانه های اولیه ای از بروز عفونت هستند.

تماس فوری با جراح چشم، بهترین راه برای درمان و رفع مشکل است. به طور معمول، قطره های چشمی تجویزی برای درمان عفونت استفاده می شود و حتی می تواند در وهله اول از عفونت جلوگیری کند.

1) التهاب

التهاب یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی است. التهاب می تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به ناراحتی در صورت یا سردرد شود. در اکثر موارد، التهاب موقتی و قابل درمان است. هر گونه درد، مشکلات بینایی یا سایر علائم التهاب باید برای درمان به پزشک اطلاع داده شود.

2) دید مه‌ آلود

دید مه آلود بعد از انجام فمتواسمایل، بسته به شرایط می تواند موقت یا دائمی باشد، اما یک عارضه رایج نیست.

3) دو بینی

دوبینی از یک ناهماهنگی جزئی بین گیرنده های تصویر در چشم ناشی می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، مغز می‌ تواند برای تطبیق تصاویر جداگانه‌ای که از هر چشم می‌آید، مبارزه کند. بعد از عمل فمتو اسمایل، امکان بروز دوبینی به صورت موقت در بیماران وجود دارد که با گذر زمان از بین می رود.

4) خشکی چشم

در بیشتر موارد، علائم خشکی چشم مستقیماً پس از انجام عمل فمتو اسمایل در بیماران مشاهده می شود و با گذشت زمان کاهش می‌یابد. می توان با قطره های روان کننده، خشکی چشم بعد از عمل را درمان کرد.

5) برآمدگی قرنیه

این یکی از غیر معمول ترین عوارض جانبی این روش درمانی لیزری است. برآمدگی قرنیه می تواند منجر به مشکلات بینایی شود که معمولاً با عینک های اصلاحی یا لنزهای تماسی درمان می شوند. در شدیدترین موارد، می توان از پیوند قرنیه برای حل این مشکل استفاده کرد.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

پرسش های متداول در مورد جراحی لیزری فمتواسمایل

پرسش های متداول در مورد جراحی لیزری فمتواسمایل

معمولا بعد از کسب اطلاعات در مورد یک موضوع جدید، سوالاتی در ذهن ایجاد میشود. این موضوع در مورد بیمارانی که با روش های جدید عمل های جراحی اطلاعات کسب میکنند نیز وجود دارد. به همین خاطر در این بخش تصمیم گرفتیم که به سوالاتی که بیشتر از طرف بیماران مطرح میشوند پاسخ دهیم. با ما همراه باشید. شاید یکی از این سوالات، سوال شما نیز باشد.

1) عمل چشم فمتواسمایل به چه کسانی توصیه می شود؟

 • افراد بالاتر از 18 سال
 • افرادی که درجه و شدت عیوب انکساری چشم آن‌ها در سال گذشته، افزایش نیافته است.
 • افراد مبتلا به نزدیک بینی بین -1.00 و -8.00 درجه
 • افراد مبتلا به آستیگماتیسم زیر 5.00 درجه
 • افرادی که طبق صلاحدید متخصص چشم پزشک، شرایط سلامت عمومی چشم و قرنیه مناسبی دارند، کاندیدای مناسبی برای تکنیک لیزر فمتو اسمایل هستند.

2) فمتو اسمایل به چه کسانی توصیه نمی شود؟

جراحی فمتواسمایل در بیماران کمتر از 18 سال و بیمارانی که شماره چشم آنها دائما در حال تغییر است انجام نمی شود. این روش برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود. علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری های خاص برای فرآیند فمتو اسمایل مناسب نیستند.

 • کسانی که مبتلا به گلوکوم پیشرفته هستند.
 • افراد مستعد تشکیل بیش از حد کلوئید و اسکار بنابر نظر جراح چشم
 • کسانی که دچار دژنراسیون قرنیه هستند.
 • کسانی که بیماری قرنیه دارند.
 • کسانی که بیماری آب مروارید دارند.

3) آیا بعد از فمتواسمایل امکان انجام جراحی های لیزری وجود دارد؟

بله. بعد از فمتو اسمایل می توان بنابر صلاحدید جراح چشم، مجددا فمتو اسمایل، لیزیک، (trans PRK) ترنس پی آر کی، (LASIK) و پی آر کی (PRK) روی چشم‌ها انجام داد.

4) تفاوت بین روش فمتو اسمایل و جراحی لیزیک سنتی چیست؟

فمتو اسمایل و لیزیک روش های لیزر درمانی هستند که می توانند به کاهش وابستگی به عینک های طبی کمک کنند. اما حتی اگر نتایج مشابهی داشته باشند، روش های آن ها بسیار متفاوت است.

در طی فمتو اسمایل، از لیزر فمتوثانیه VisuMax برای ایجاد یک برش لیزری کوچک و عدسی شکل در قرنیه استفاده می شود. با یک برش کمانی کوچک، عدسی برداشته می شود، شکل قرنیه تنظیم می شود و دید واضح تری ایجاد می شود. کل فرآیند درمان با همان لیزر تکمیل می شود. در طی عمل لیزیک، فلپ یا برش در قرنیه ایجاد می شود که در آن می توان از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل بافت قرنیه استفاده کرد. فلپ لیزیک را می توان با لیزر یا با یک هندپیس کوچک به نام میکروکراتوم ایجاد کرد.

فمتو اسمایل ملایم‌تر از لیزیک است و اعصاب بافت قرنیه را کمتر تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین خطر ابتلا به سندرم خشکی چشم کاهش می یابد. فمتو اسمایل با کاهش خطر آسیب‌های تروماتیک بعد از عمل به حفظ قدرت و سلامت بافت قرنیه کمک می‌کند.

لازم به یادآوری است که فمتو اسمایل فقط برای اصلاح نزدیک بینی و آستیگماتیسم قابل استفاده است. لیزیک و پی آر کی به طور معمول برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می شوند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.