عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) و مراحل آن

عمل ترنس پی آر کی چشم (TransPRK)

عمل ترنس پی آر کی،  بعنوان یک روش جراحی لیزری چشم، بدون هیچگونه تماس (PRK transepithelial) شناخته می شود. این روش یک نسخه پیشرفته از روش جراحی پی آر کی (PRK) است. با این تفاوت که در عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) خراش دادن سطح قرنیه و استفاده الکل یا هرگونه استفاده از ابزار برش و تماس دست وجود ندارد. در روش PRK از الکل برای برداشتن آسان اپیتلیوم قرنیه و استروما توسط جراح استفاده می شود.

با استفاده ازاین تکنیک که سالهاست با موفقیت در سراسر جهان استفاده می شود، اکنون این امکان برای بیماران وجود دارد که بدون تردید و ترس، از شر عینک و لنزهای تماسی خود خلاص شوند. عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) برای اولین بار در آلمان مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر در تمام کشورهای اروپایی، ژاپن، روسیه، آمریکا و حتی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان استفاده می شود. امروزه در کشور ما، این روش درمانی در اغلب از بیمارستان های بخش خصوصی و در برخی از بیمارستان های آموزشی، اعمال می شود. ( دکتر محبی از معدود پزشکان فوق تخصصی هستند که به این روش مسلط بوده و میتوانند به راحتی از این طریق شما را از عینک زدن بی نیاز کنند ).

عمل ترنس پی آر کی چشم (TransPRK)

عمل ترنس پی آر کی و شناخت قدم به قدم آن

عمل ترنس پی آر کی بعضا با عمل پی آر کی اشتباه گرفته میشود. این در حالی است که این دو روش با هم تفاوت دارند. بنابراین در قدم اول برای شناخت این عمل جراحی باید تفاوت این دو عمل با یکدیگر را بدانید.

مزایای عمل ترنس پی آر کی چشم (TransPRK) نسبت به روش PRK

PRK یکی از اولین روش های جراحی لیزری چشم برای خلاص شدن از عینک و رفع عیوب انکساری چشم است و تاریخچه استفاده از آن به اواسط دهه 1990 برمی گردد. عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) امروزه تا حد بسیار زیادی جایگزین روش PRK شده است.

تفاوت این روش با روش قدیمی این است که فرآیند تمیز کردن لایه اپیتلیال روی سطح قرنیه به صورت شیمیایی (استفاده از الکل) یا با بهره گیری از ابزار جراحی انجام نمی شود، بلکه با ابزار کامپیوتری و لیزر انجام می شود. همچنین در عمل ترنس پی آر کی، زمان بهبودی و رسیدن به دید عالی، پس از جراحی بسیار کوتاه است. علاوه بر این استرس و نگرانی بیمار در روز عمل نیز، بسیار کمتر است.

شرایط لازم برای عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

شرایط لازم برای عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

 • کسانی که بالای 18 سال سن دارند و نمی خواهند از عینک یا لنز تماسی استفاده کنند.
 • کسانی که در 1 سال گذشته شماره عینک آن ها بیش از 0.5 دیوپتر تغییر نکرده است.
 • کسانی که نزدیک بینی تا 10 دیوپتر دارند.
 • کسانی که آستیگماتیسم و ​​دوربینی تا 6 دیوپتر دارند.
 • کسانی که بیماری سیستمیک مانند دیابت یا بیماری روماتیسمی ندارند.
 • کسانی که هیچ بیماری حاد چشمی مانند گلوکوم، قوز قرنیه ندارند.
 • افرادی که ساختار قرنیه آن ها در نتیجه معاینات، مناسب تشخیص داده شود.
 • این روش برای افرادی که قبلا جراحی آب مروارید انجام داده اند و بیمارانی که دارای پارگی شبکیه و مستعد آن هستند، به شرط مناسب بودن ساختار چشم قابل استفاده است.
 • افرادی که قرنیه نازک دارند و سطح قرنیه آن ها شیب دارتر از حد معمول است.
خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

آمادگی بیمار قبل از عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

آمادگی بیمار قبل از عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

روز قبل از عمل بهتر است حمام کنید و از استفاده از هر گونه کِرِم یا ماده آرایشی و بهداشتی در تماس با چشم و پوست اطراف آن، خودداری کنید. اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتما با جراح در مورد قطع یا ادامه مصرف آن در روز انجام عمل صحبت کنید. بهتر است شب قبل از جراحی غذای سبک و مقوی میل کنید.

آمادگی بیمار در حین عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

فرآیند عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) با اعمال قطره های بی حس کننده در چشم شروع می شود و بیمار در حین اعمال لیزر روی چشم، احساس درد نمی کند. در طول جراحی، تماس دستگاه با چشم وجود ندارد. تنها کاری که بیمار باید انجام دهد این است که به نور سبزی که از دستگاه لیزر بیرون می آید، به مدت 30 الی 50 ثانیه نگاه کند.

تابش لیزر باعث می شود انحنای قرنیه اصلاح شود و درمان عیوب انکساری چشم، در یک مرحله و بدون وقفه صورت می‌ گیرد. در عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)، عمل هر دو چشم در یک جلسه جراحی قابل انجام است.

پس از عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) نیازی به بستن چشم نیست، بیمار می تواند با باز نگه داشتن هر دو چشم به خانه برود. در این فرآیند به بیمار عینک محافظ UV داده می شود تا از چشم در مقابل اشعه های مضر، محافظت کند.

بعد از عمل شکایاتی مانند سوزش، قرمزی، ناراحتی ناشی از نور و تاری دید، ممکن است ایجاد شود که این فرآیند با داروهایی که برای بیمار تجویز می شود، قابل کنترل است. همچنین، حساسیت به نور و احساس جسم خارجی در چشم تا چند روز بعد از عمل طبیعی است.

بعد از گذشت 3 الی 4 روز بعد از عمل، ویزیت پزشک باید انجام شود. بعد از عمل ترنس پی آر کی، ممکن است حدود یک ماه ریکاوری چشم به طول بیانجامد. اما یک هفته پس از عمل، میتوان فعالیت های روزمره خود را از سر گرفت. بعد از عمل ترنس پی آر کی، شماره چشم بیمار افزایش نمی یابد. به عبارت دیگر، شرایطی مانند استفاده از لنز و عینک مورد بحث نیست.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

مراقبت های بعد از عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

مراقبت های بعد از عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

 • چشم ها نباید به مدت حدود 1 هفته با آب تماس داشته باشند.
 • باید به استفاده از قطره های چشمی تجویز شده برای مدتی که پزشک معین کرده است، توجه شود.
 • باید مراقب بود تا حد امکان از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت شود و از عینک آفتابی استفاده کرد.
 • نباید بلافاصله بعد از عمل رانندگی کرد.
 • برای اینکه روند بهبودی به خوبی طی شود، باید از انجام کارهای طاقت فرسا خودداری شود.
 • تا دو هفته پس از عمل، از رفتن به استخر، سونا و دریا اجتناب کنید.

مزایا و عوارض عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

برای خلاص شدن از شر عینک و لنزهای تماسی، روش پیشرفته لیزر به نام تکنیک TRANS-PRK (لیزر بدون لمس)، ترس از انجام عمل را در بیماران از بین می برد. در این روش تماس دستگاه با چشم وجود ندارد و کافی است بیمار به مدت 15-20 ثانیه به یک منبع نوری دور نگاه کند.

سایر مزایای عمل ترنس پی آر کی عبارتند از:

 • می توان از آن برای بیمارانی که قرنیه نازک دارند استفاده کرد.
 • درمان در عرض 30 ثانیه بدون دست زدن به چشم انجام می شود.
 • می توان آن را برای تعداد بالای نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم اعمال کرد.
 • در این روش از آنجایی که هیچ برشی با چاقو ایجاد نمی شود، اعصاب سطحی که چشم را مرطوب می کنند آسیب نمی بینند و خشکی چشم پس از لیزر معمولی در این تکنیک بسیار کمتر است.
 • چند روز پس از درمان می توان فعالیت های روزانه خود را از سر گرفت.

این عمل از آنجا که بدون هیچ گونه تماس ابزار جراحی و دست صورت می گیرد عارضه خاصی برای فرد نخواهد داشت. اما ممکن است فرد تا چند ساعت و روز بعد از عمل احساس سوزش و درد خفیف در چشم را تجربه کند. همچنین در موارد نادر، احتمال کدر شدن قرنیه وجود دارد. استفاده از ویتامین C  ترنس پی آر کی (TransPRK) این خطر را کاهش می دهد.

پرسش های متداول در مورد عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

پرسش های متداول در مورد عمل ترنس پی آر کی (TransPRK)

در ادامه بیشترین سوالاتی که در مورد این عمل مطرح میشود را با شما در میان میگذاریم. پیشنهاد میشود این بخش را حتما با دقت مطالعه کنید چون ممکن است یکی از این سوالات، سوال شما هم باشد.

1) تفاوت عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) با سایر روش های جراحی لیزری چشم چیست؟

در روش‌های سنتی جراحی لیزری چشم، بافت قرنیه با یک چاقو یا لیزر مخصوص بریده می‌شود. اگرچه نتایج موفقیت آمیزی به دست می آید، ممکن است برخی از عوارض رخ دهد. در روش Trans-PRK (بدون لمس) نمی توان دیواره قدامی چشم را با الکل خراش داد و یا با چاقو یا دستگاه لیزر دیواره را جدا کرد. در این روش فقط کافی است کمتر از 30 ثانیه به یک منبع نوری دور نگاه کنید.

خداحافظی با عینک در کمتر از 5 دقیقه!​

2) آیا بعد از انجام عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) نیازی به استفاده از عینک وجود خواهد داشت؟

با تکنیک ترنس پی آر کی، آستیگماتیسم، دوربینی و هم نزدیک بینی بطور همزمان، قابل درمان است. هنگامی که ترنس پی آر کی با تکنیک مونوویژن ترکیب شود، در بیماران مناسب بالای 40 سال نیازی به استفاده از عینک نزدیک مطالعه ر نیست.

درمان بدون تماس مونوویژن یک روش لیزر درمانی است که افزایش قدرت دید در فاصله دور و نزدیک را برای فرد بدون عینک را به طور همزمان، فراهم می کند. در این روش، یک چشم (چشم غالب) برای دیدن فاصله دور و چشم دیگر (چشم غیر غالب) برای دیدن نزدیک تنظیم می شود و بیمار می تواند دور و نزدیک را بدون عینک و با وضوح بالا ببیند.

در روش ترنس پی آر کی (TransPRK) با استفاده از اپلیکیشن Transprk-wavefront که به چشم عقاب نیز معروف است، پراکندگی نور و انحرافات در چشم با روشی پیشرفته اندازه گیری می شود و لیزر درمانی بر این اساس تنظیم می شود.

از آنجایی که این انحرافات که حتی با عینک و لنز نیز قابل اصلاح نیستند، با این تکنیک اصلاح می شوند و مناسب ترین درمان برای ساختار چشم خود فرد محقق می شود. با روش ترنس پی آر کی، بینایی به بالاترین حد می رسد و مشکلات دید در شب به حداقل می رسد.

3) چند بار می توان عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) را انجام داد؟

عمل ترنس پی آر کی یک روش دائمی است، تنها یکبار، اعمال این روش کافی است، اما در صورت وجود شرایطی مانند پیشرفت شماره چشم و برخی شرایط خاص، می توان در صورت مناسب بودن بافت قرنیه، عمل ترنس پی آر کی دوم را انجام داد.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.