جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی؛ از مراحل و عوارض تا هزینه

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی پلک که با اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) شناخته می شود، یکی از محبوب ترین جراحی زیبایی انجام شده در سال های اخیر است.

ناحیه اطراف چشم ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، افزایش سن، استرس، کشیدن سیگار، اثر نیروی جاذبه زمین، خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری خود را از دست بدهد و به همین دلیل، ممکن است افتادگی پوست و تجمع چربی زیر جلدی در پلک های فوقانی و تحتانی به وجود بیاید. جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی روشی است که می‌توان روی پلک‌های فوقانی و تحتانی اعمال کرد که در آن بافت‌های اطراف چشم کشیده می‌شوند، بافت‌های ماهیچه‌ای افتاده برداشته می‌شوند تا حالت چشم ها و چهره فرد جوان تر و شاداب تر، به نظر برسد.

با افزایش سن و تاثیر نیروی جاذبه، بافت پلک شل و افتاده می‌ شود. از آنجایی که این وضعیت از نظر زیبایی ناراحت کننده است، همچنین باعث ایجاد حالتی خسته و غمگین در چهره فرد می شود و پیشرفت این مشکل در طول زمان، می تواند بر بینایی تاثیر منفی بگذارد.

انواع جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

انواع جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

با افزایش سن، عضلات زیر پوست ضعیف می شوند و به خصوص با تاثیر اشعه خورشید بر روی پوست، لکه هایی به نام پیگمانتاسیون ایجاد می شود. از آنجایی که پوست اطراف چشم ما نازک‌ تر و حساس‌ تر از سایر قسمت‌ های بدن است، اثرات پیری عمدتاً در اطراف چشم مشاهده می‌شود.

برای اصلاح این مشکلات، در هر دو پلک بالا و پایین می توان جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی را بر روی پلک پایین و بالایی انجام داد.

1) جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی پلک بالا

در جراحی زیبایی پلک فوقانی، علاوه بر اثرات پیری و پوست اضافی روی پلک، در صورت لزوم می توان مقدار کمی از ماهیچه زیر جلدی و یا بافت چربی را برداشت و مشکلات بینایی ایجاد شده توسط پوست اضافی را نیز اصلاح کرد.

2) جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی پلک پایین

شل شدن و افتادگی پوست و بافت های زیر پوستی زیر چشم به مرور زمان باعث ایجاد چین و چروک در این ناحیه و کیسه های سیاه زیر چشم می شود. در جراحی زیبایی پلک تحتانی، پوست اضافی در این ناحیه برداشته می‌شود، در حالی که بافت‌های چربی اضافی در نواحی کیسه‌ دار تا حدی برداشته می‌شوند یا به سمت نواحی با از دست دادن بافت چربی پخش می‌شوند.

همچنین می توان شل بودن پلک پایین را در طی این جراحی که جوانسازی بسیار موثری در اطراف چشم ایجاد می کند اصلاح کرد و یا با تغییر محل زاویه خارجی چشم، ظاهری متفاوت به چشم داد.

در برخی از بیماران فقط جراحی پلک بالا یا پایین انجام می شود، در حالی که در بخش قابل توجهی از بیماران هر دو پلک بالا و پایین به طور همزمان انجام می شود.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل فمتو اسمایل چیست ؟ مزایا،معایب،قیمت

[/box]

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی؛ چه کسانی کاندید جراحی زیبایی پلک هستند؟

چه کسانی کاندید جراحی زیبایی پلک هستند؟

[tie_list type=”plus”]

 • افرادی که به دلیل افزایش سن دچار افتادگی پلک تحتانی و فوقانی می‌شوند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی، ضربه‌های ناشی از تصادف یا عفونت دچار افتادگی پلک شده‌اند، می‌توان از آن استفاده کرد.
 • افراد دچار عدم تقارن و تغییر شکل در پلک های خود هستند
 • افراد دارای پوست اضافی در پلک فوقانی
 • افراد دارای ضعف در عضله و بافت همبند زیر پوست و ضعف رباط های پلک تحتانی
 • افراد دارای فتق قدامی یا فروپاشی در بافت چربی
 • افراد دارای افتادگی غده اشکی
 • افراد دارای فرورفتگی نواحی بین پلک
 • افرادی چهره آن ها به خاطر افتادگی پلک همیشه حالتی خسته و خواب آلوده دارد.

[/tie_list]

البته جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، یک روش درمان جراحی است که با توجه به نیاز بیمار و صلاحدید جراح پلاستیک تعیین می شود.

آمادگی های پیش از عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بیمار باید قبل از عمل توسط چشم پزشک از نظر عملکرد پلک و غدد اشک و همچنین بینایی به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد.

بیمار قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی، بیمار باید به پزشک و متخصص بیهوشی که جراحی زیبایی را انجام می دهد، تمام جزئیات مربوط به داروهای مصرفی و وضعیت سلامت عمومی خود را اطلاع دهد. یک هفته قبل از عمل، استفاده از داروهای رقیق‌کننده‌ خون، دمنوش‌ های گیاهی، روغن ماهی باید قطع شود.

توصیه می شود حداقل یک هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی، از مصرف سیگار و الکل خودداری شود. انجام این کارها در موفقیت آمیز بودن عمل و سریعتر شدن روند بهبودی، بسیار مهم است.

موادی مانند ویتامین E، سیر، گیلاس، جینسینگ، چای سبز، دارچین، دمنوش های گیاهی، بذر کتان، رسوراترول (عصاره شراب قرمز)، می توانند باعث رقیق شدن خون و در نتیجه خونریزی شوند. به همین دلیل توصیه می شود حداقل 1 هفته قبل از جراحی و 2 هفته بعد از جراحی این مواد را مصرف نکنید.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل ترنس پی آر کی (TransPRK) و مراحل آن

[/box]

آمادگی بیمار در حین عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

آمادگی بیمار در حین عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) می تواند با بی حسی موضعی و همچنین با آرامبخشی (ایجاد خواب آلودگی با تزریق داروی داخل وریدی) یا تحت بیهوشی عمومی، بسته به شرایط و ترجیح بیمار و پزشک انجام شود.

بعد از اندازه‌گیری‌ ها و علامت‌گذاری ‌های نهایی روی پلک ها، تزریق‌هایی که به آن بی‌حسی موضعی می‌گوییم برای بی‌حس کردن ناحیه عمل و جلوگیری از خونریزی اعمال می‌شود. همچنین داروی آرامبخشی به بیمار داده می شود تا بیمار سوزن ها را حس نکند.

بعد از بی حس شدن چه اتفاقی می افتد؟

پس از بی حسی، با استفاده از تکنیک های مخصوصی، برش کوچکی توسط جراح زده می شود. سپس چربی و بافت اضافی موجود در پلک فوقانی را خارج نموده و پوست و عضله مربوطه را در حالت طبیعی قرار می دهد و در انتها محل برش را بخیه می زند. در جراحی پلک بالا، برش از طریق چین طبیعی پلک ایجاد می شود تا بهتر پنهان شود.

جراحی زیبایی پلک فوقانی سپس شامل فرآیندهای سفت کردن بافت عضلانی، تغییر موقعیت بافت چربی و برداشتن پوست اضافی است. در برخی از بیماران ممکن است نیاز به پرکردن چربی مخصوصاً در حفره‌های قسمت داخلی و بالایی پلک باشد.

اگرچه برش های پلک بالایی همیشه روی پوست ایجاد می شود، اما در بیمارانی که افتادگی پلک قابل توجهی ندارند و کیسه های چربی خفیف دارند، می توان جراحی پلک پایین را از داخل پلک (ترانس ملتحمه) بدون برش خارجی انجام داد.

اگرچه انجام این عمل تحت بی حسی موضعی یا یک بیهوشی آرامبخشی در بیمارانی که فقط پلک های بالایی را عمل خواهند کرد امکان پذیر است، اما معمولاً این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، زیرا اکثر بیماران جراحی پلک پایین یا عمل هایی مانند لیفت ابرو، لیفت صورت را انجام می دهند. تزریق چربی به طور همزمان ترجیح داده می شود.

عمل بلفاروپلاستی چقدر طول میکشد؟

این عمل که برای پلک بالایی حدود 30 دقیقه طول می کشد، بیشتر با بی حسی موضعی انجام می شود. عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی با بیهوشی عمومی تقریباً 1 ساعت طول می کشد.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » جراحی کاشت لنز چیست ؟ ( توضیحات کامل + هزینه )

[/box]

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

بیمار در همان روز بعد از انجام جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی ترخیص می شود و توصیه می شود بعد از عمل روی نواحی بخیه، کمپرس یخ قرار گیرد. مشاهده اِدِم و کبودی روی پلک ها در هفته اول بعد از عمل طبیعی است. داروهای تجویز شده توسط جراح باید مطابق دستور مصرف شوند.

بیمار حداکثر سه روز پس از عمل بلفاروپلاستی می تواند به روال عادی زندگی روزمره خود بازگردد. در حدود یک ماه، آثار بخیه در چین‌های پلک شروع به ناپدید شدن می‌کنند. البته روند بهبودی بعد از عمل ممکن است بین بیماران متفاوت باشد.

بعد از عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، مصرف متناوب یخ به مدت 5 دقیقه درهرساعت، به استثنای ساعات خواب، برای 2 روز اول بعد از عمل توصیه می شود.

بالا بردن سطح سر با دو بالش، در حالت دراز کشیدن و خواب بسیار مهم است. توصیه می شود از کارهایی که نیاز به صرف انرژی زیاد دارند، مانند ورزش، خم شدن دوری کنید. تا یک ماه بعد از عمل نیز از شنا کردن در استخر یا دریا خودداری کنید.

مزایا و عوارض عمل جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

در این بخش به صورت جداگانه در مورد مزایا و معایب عمل جراحی زیبایی یا همان بلفاروپلاستی صحبت خواهیم کرد.

مزایا

[tie_list type=”checklist”]

 • جوان تر و شاداب تر شدن حالت چهره فرد
 • بهبود یافتن ظاهر و حالت چشم ها از لحاظ زیبایی شناسی
 • از بین رفتن احساس سنگینی در پلک ها
 • افزایش و بهبود محدوده دید
 • افزایش اعتماد بنفس و احساس خوب داشتن نسبت به چهره
 • در کنار زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)، می توان به صورت همزمان، روش های جوانسازی را روی بافت های اطراف (مانند ابرو، وسط صورت) انجام داد.
 • نتایج موفقیت‌آمیز این جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی دائمی است.

[/tie_list]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل پی آر کی (PRK)؛ مزایا، معایب و مقایسه آن با سایر عمل ها

[/box]

عوارض

بلفاروپلاستی، جراحی با خطرات بسیار کم در دستان یک جراح پلاستیک مجرب و متخصص است. اما از رایج ترین عوارض انجام این عمل عبارتند از:

[tie_list type=”cons”]

 • تورم (ادم)
 • کبودی
 • عفونت
 • خونریزی از بخیه ها
 • مشکلات بینایی مانند تاری دید موقت و سوزش چشم ها
 • ترشح اشک بیش از حد طبیعی: وضعیتی است که در چند هفته اول ممکن است با آن مواجه شوید، که موقتی است.
 • مشکل در بستن چشم ها در هنگام خواب: وضعیتی است که در روزهای اول ممکن است با آن مواجه شوید و با کاهش تورم برطرف می شود.

[/tie_list]

در کل عوارض جانبی جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی بسیار نادر هستند و با جراحی دقیق و انجام شده توسط افراد ذیصلاح و رعایت احتیاط های لازم، احتمال مواجهه با چنین شرایطی تقریباً وجود ندارد.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل لازک چشم چیست؟ مزایا، عوارض و قیمت لازک ( راهنمای کامل )

[/box]

پرسش های متداول در مورد جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

پرسش های متداول در مورد جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

در این بخش به سوالاتی که معمولا از طرح مراجعه کنندگان مطرح میشود پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید. شاید یکی از این سوالات سوال شما نیز باشد.

1) آیا زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) دائمی است؟

با انجام جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، اضافه روی پلک ها، به خصوص پوست، گاهی بافت های ماهیچه ای و چربی نیز از بین می رود. بلفاروپلاستی یک عمل دائمی است و اثر آن 10-15 سال باقی می ماند. با این حال، با گذشت زمان، ممکن است بیمارانی باشند که به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، افزایش سن، تاثیر نیروی جاذبه، دوباره نیاز به جراحی داشته باشند.

2) آیا بعد از جراحی پلک (بلفاروپلاستی) درد خواهم داشت؟

در طی جراحی زیبایی پلک به دلیل بی حسی موضعی در حین عمل دردی وجود ندارد و درد خفیف معمولا در عرض یک ساعت پس از جراحی شروع می شود. این درد را می توان با استفاده از یخ و مسکن های خوراکی ساده تسکین داد.

3) زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) با کدام نوع بیهوشی انجام می شود؟

جراحی زیبایی پلک بیشتر با بی حسی موضعی (بی حسی ناحیه ای) انجام می شود.البته می توان آن را با بیهوشی عمومی (بیهوشی کامل) در موارد خاص یا به درخواست بیماران انجام داد.

با این حال، در بیمارانی که زیبایی پلک بالایی و پلک تحتانی را با هم دارند، برنامه ریزی چنین عملی همراه با آرام کردن بیمار با دادن مقداری آرامبخش آسان تر خواهد بود.

از آنجایی که دو عمل انجام می شود، مدت زمان عمل بیشتر می شود و ممکن است بیمار دچار استرس شود.بنابراین عمل پلک همراه با آرامبخش سالمتر است.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

حتما بخوانید » عمل لیزیک چشم چیست ؟ مزایا، معایب و قیمت عمل لیزیک (راهنمای کامل)

[/box]

پرسش های متداول در مورد جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

4) چه زمانی می توان بعد از بلفاروپلاستی (زیبایی پلک) در خانم ها آرایش کرد؟

پس از بلفاروپلاستی، بخیه ها معمولا در حدود روز دهم برداشته می شوند. از آنجایی که پس از برداشتن بخیه ها، ترمیم پلک تکمیل می شود و حدودا دو هفته تا یک ماه طول می کشد. پس از دوره فرآیند، بیماران خانم می توانند هر زمان که بخواهند آرایش کنند.

5) جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) در چه سنی انجام می شود؟

اگرچه انجام این جراحی محدود به یک گروه سنی خاص نیست، اما معمولا بعد از 30  سالگی، انجام این جراحی ترجیح داده می شود، زیرا علائم پیری پلک ها اغلب در افراد 30 سال و بالاتر دیده می شود.

انجام جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) که کیفیت زندگی بیمار را هم از نظر عملکردی و هم از نظر زیبایی بهبود می بخشد، باید توسط متخصص بیماری های چشم ارزیابی شود و عملکرد بینایی و اشک به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

6) آیا بعد از بلفاروپلاستی جای زخم روی پلک باقی خواهد ماند؟

در جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی، اسکارهای برش در چین پلک بالایی و در پایین مژه ها در پلک پایین تقریبا از ماه اول در پلک بالایی قابل مشاهده نیستند و از ماه دوم در پلک پایین کاملاً محو می شوند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.