جراحی تعویض لنز چیست و چه خطراتی دارد؟

جراحی تعویض لنز چشم ؛ جراحی تعویض عدسی چشم

یکی از عمل های جراحی که میتواند افراد را از زدن عینک بی نیاز کند، عمل جراحی تعویض لنز چشم یا همان تعویض عدسی چشم است. همانطور که میدانید هر کدام از عمل های لیزیک، لازک، ترنس پی آر کی و کاشت لنز و … با توجه به شرایط فرد میتوانند برای برداشته شدن عینک کمک کنند. این موضوع در مورد عمل تعویض لنز چشم نیز صادق است. در ادامه به طور کامل این جراحی را با هم بررسی کرده و در مورد افرادیکه میتوانند از این شیوه برای حذف عینک استفاده کنند، توضیح خواهیم داد. علاوه بر این خطرات و هزینه عمل تعویض لنز را نیز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

جراحی تعویض لنز چشم چیست

جراحی تعویض لنز چیست؟

عمل جراحی تعویض لنز (یا RLE) یک روش اصلاح بینایی برای بیمارانی است که از ضعیف شدن دید رنج می برند. جراحی تعویض لنز هر چند همیشه پیشنهاد اول نیست ولی روشی ایمن و دائمی برای اصلاح دوربینی یا نزدیک بینی و جلوگیری از بروز آب مروارید و در مواردی که مشکل آب مروارید رخ داده است می باشد.

اگر سنتان بیش از 50 سال باشد، روش تعویض لنز برای شما ایده آل است. بسته به شرایط سلامت چشمانتان حتی در صورت ابتلا به استیگمات وابستگی شما به عینک بسیار کاهش می یابد و در مواردی دیگر نیازی به استفاده از عینک نخواهد ماند. همچنین با انجام جراحی تعویض لنز مشکل ابتلا به آب مروارید را نیز برطرف خواهید نمود.

جراحی تعویض عدسی چشم، روشی کاملا اثبات شده است

این روش درمانی کاملا اثبات شده است و ایمن بوده و بارها در مراکز چشم پزشکی صورت پذیرفته است. جراحی تعویض لنز یک روش پیشرفته برای جراحی آب مروارید است به طور مکرر در جهان انجام می شود.

این روش عیوب انکساری چشم را (مانند آستیگماتیسم، پیرچشمی، دوربینی و نزدیک بینی) که به عنوان عیوب انکساری شناخته می شوند، اصلاح می کند.

نکته قابل ذکر این است در اصلاح عیوب انکساری افراد 20 تا 45 سال همیشه گزینه اول، روش های لیزری است. اگر در معاینه شرایط لیزر وجود نداشته باشد گزینه بعدی کاشت لنز داخل چشمی است و اگر این روش ممکن نباشد گزینه تعویض لنز داخل چشمی می تواند راهگشا باشد.

تعویض لنز با جدیدترین فناوری لیزر فمتوسکند

ما آخرین روشهای لیزر فمتوسکند را برای تعویض لنز ارائه می دهیم تا بهترین نتایج را برای شما به ارمغان بیاوریم. فناوری لیزر فمتوسکند روشی در جهت ساده تر کردن عمل جراحی برای جراح است. هنگام دریافت مشاوره می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص تکنولوژی لیزر فمتوسکند دریافت کنید.

جراحی تعویض لنز چشم ؛ جراحی تعویض عدسی چشم برای چه افرادی مناسب است

جراحی تعویض عدسی چشم مناسب چه افرادی است؟

جراحی تعویض لنز مناسب بیماران دارای یکی از شرایط زیر است:

  • آب مروارید
  • آستیگماتیسم
  • پیرچشمی
  • دوربینی         
  • نزدیک بینی

نکته مهم » افرادی که با موارد بالا مواجه هستند،  در صورتی میتوانند از جراحی تعویض لنز استفاده کنند که چشم با روش های دیگر از جمله لیزر یا کاشت لنز امکان اصلاح نداشته باشد.

  • افراد مستعد به آب سیاه با زاویه چشم تنگ روشی درمانی برای جلوگیری از آب سیاه است.

روش انجام جراحی تعویض لنز چگونه است؟

همان روش جراحی آب مروارید است که خود جراحی 10 دقیقه بیشتر طول نمی کشد، اما بیمار باید بلافاصله بعد از عمل حدود 30 دقیقه تا یک ساعت استراحت کند. از آنجا که چشم ها با قطره های بی حس کننده بی حس می شوند، بیمار دردی احساس نخواهد کرد. در طول اتمام اثر قطرهای بی حس کننده، همزمان درد و ناراحتی ناشی از جراحی نیز به تدریج از بین می رود.

میزان موفقیت این روش بسیار بالا است و به عنوان روشی ایمن شناخته شده است و بنابراین، زندگی میلیون ها بیمار که هر ساله این عمل را انجام می دهند، تغییر داده است. همه روش های جراحی با درجه ای از ریسک همراه هستند و به همین دلیل باید شرایط خود را دقیقا برای جراحتان توصیف کنید. خطرات و عوارض ناشی از جراحی بسیار نادر است و با انتخاب یک ارائه دهنده خدمات چشم پزشکی با کیفیت و مطمن می تواند میزان ریسک را به حداقل برسانید.

هزینه عمل تعویض لنز در سال 1402

هزینه جراحی تعویض لنز بسته به شرایط شما و نوع لنز مناسب متغیر است. با توجه به این موضوع شما میتوانید از طریق شماره تماس 09002154444 با ما در ارتباط بوده و از هزینه خدمات و شرایط مطلع شوید.

فرآیند جراحی تعویض لنز چشم ؛ جراحی تعویض عدسی چشم

فرایند جراحی تعویض عدسی چشم

جراح  مشاور، یک لنز را متناسب با نیازهای بینایی و سبک زندگی شما انتخاب می کند. این لنزهای مصنوعی می توانند مزیت توانایی تمرکز روی اجسام نزدیک، میانی و دور را فراهم و حتی آستیگماتیسم را اصلاح کنند.

خطرات روش جراحی تعویض لنز

جراحی تعویض لنز  می تواند بینایی شما را بهبود بخشد و همچنین وابستگی شما به عینک یا لنزهای تماسی را کاهش دهد. با این حال، هیچ روش جراحی بدون خطر نیست.  در ادامه شما را با برخی از این خطرات آشنا میکنیم. اما این نکته را فراموش نکنید که همه این موارد احتمالات هستند و بسته به شرایط بیمار پزشک تصمیم میگیرد که استفاده از این عمل درست است یا خیر.

1) شرایط بینایی پس از جراحی مطابق انتظار نیست

یکی از خطرات جراحی تعویض لنز عدم درمان کامل دور بینی یا نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم است. بنابراین ممکن است پس از انجام جراحی برای خواندن متون ریز به عینک یا لنز تماسی نیاز داشته باشید. در برخی موارد، برای بهبود شرایط بینایی، می توان فرایند لیزر “تکمیلی” را انجام داد.

2) نور شدید و هاله نور

بیماران باید بدانند که پس از انجام جراحی تعویض لنز ممکن است دچار حساسیت نوری یا تاری دید شوند . این عوارض جانبی بصری در ماه اول به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و پس از سه ماه کامل برطرف می شوند. اگرچه IOL ممکن است باعث ایجاد حساسیت نوری شود، اما این مشکل در بیشتر افراد با گذشت زمان از بین می رود و در دراز مدت اثری از آن آن باقی نمی ماند.

3) قرمزی، خارش و سوزش چشم

برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی حساسیت جزئی در ناحیه چشم تجربه کنند که پس از چند روز برطرف می شود.گاهی به علت احتقان رگ های خونی در حین جراحی، بیمار دچار قرمزی چشم می شود. قرمزی چشم طی چند هفته از بین می رود و تاثیری در بینایی فرد ندارد. در برخی موارد ممکن است بیمار احساس سوزش در چشم را تجربه کند، که با استفاده از قطره های خشکی چشم برطرف می شود. رفع این مشکل ممکن است 6 تا 8 هفته طول بکشد.

عوارض نادر جراحی تعویض عدسی چشم

موارد زیر جزو موارد نادر هستند. اما در هر صورت ما به عنوان یک مرجع باید این موارد را به شما گوشزد کنیم.

1) عفونت

در کمتر از 0.05٪ موارد، ممکن است علیرغم استفاده از قطره چشمی آنتی بیوتیکی، عوارض جراحی لنز به صورت عفونت شدید رخ دهد. بنابراین بسیار ضروری است که سریعا هر گونه کاهش دید یا درد بعد از عمل را بلافاصله به مشاوران گزارش دهید.

2) انفصال شبکیه

بسیار نادرست است که شبکیه پس از جراحی دچار جدا شدگی شود. این مشکل را می توان با جراحی اصلاح نمود، با این حال ممکن است پس از جراحی کیفیت بینایی به حالت اولیه باز نگردد.

3) ورم سیستوئید ماکولا (ورم لکه زرد)

لکه زرد  (ماکولا) بخشی از شبکیه است که دید مرکزی دقیق را فراهم می کند. گاهی ممکن است ماکولا بعد از جراحی تعویض لنز متورم شود و باعث کاهش بینایی شود. موارد خفیف غالباً بدون مداخله پزشکی برطرف می شوند اما در صورت تشخیص وخامت از سوی پزشک، این عارضه را می توان با قطره چشمی برطرف نمود. ورم سیستوئید ماکولا را همیشه می توان با درمان برطرف نمود.

اگر در خصوص مخاطرات ناشی از انجام جراحی تعویض لنز با سوالی روبرو شدید، می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول جراحی تعویض لنز چشم ؛ جراحی تعویض عدسی چشم

سوالات متداول در مورد عمل تعویض لنز

در این بخش به سوالاتی که معمولا از طرف مراجعه کنندگان در خصوص تعویض لنز مطرح میشود پاسخ خواهیم داد.

1) کدام لنز برای جراحی آب مروارید بهتر است؟

در طی جراحی آب مروارید ، لنزی که کدر شده است با یک لنز مصنوعی جایگزین می شود. انتخاب بهترین لنز برای جراحی آب مروارید به شرایط چشم شما بستگی دارد. در وقت ملاقات قبل از عمل، چشم پزشک بهترین گزینه ها را با شما در میان می گذارد. بسته به شرایط بینایی، نوع عینک مورد استفاده و وجود آب مروارید در چشم دیگرتان بهترین لنز برای شما مشخص می شود. انتخاب نهایی لنز معمولاً در هر مرحله از جراحی قابل تغییر است.

2) بهبودی از جراحی تعویض لنز چقدر طول می کشد؟

بیشتر افراد حدودا 2 روز پس از جراحی تعویض لنز به محل کار خود بازمی گردند. اگرچه، این مساله به نوع شغلتان بستگی دارد. طی دو هفته اول پس از درمان، بینایی شما به تدریج بهبود می یابد. اگر در یک محیط غبارآلود یا دودزا کار نمی کنید،  می توانید پس از سه روز یا هر زمان که وضعیت چشمانتان بهتر شد شروع به کار کنید. اگر کار جسمی دارید ما توصیه می کنیم تا 4 روز پس از جراحی از رفتن به سر کار خودداری کنید.

3) آیا می توانم همزمان جراحی تعویض لنز برای هر دو چشم انجام دهم؟

 معمولا جراح چشم پزشک روش تعویض لنز را روی هر دو چشم به طور همزمان انجام نمی دهد. هر چشم به روشی جداگانه احتیاج دارد، اگرچه به طور کلی تعویض لنز هر دو چشم در عرض یک تا چند هفته از یکدیگر انجام می شود.

4) آیا تعویض عدسی چشم با درد همراه است؟

روش جراحی تعویض لنز با بی حسی موضعی انجام می شود و بدون درد است. پس از جراحی، ممکن است دچار خارش چشم و ناراحتی خفیف شوید که طبیعی است و در طی یک یا دو روز اثری از آن نمی ماند.

5) چگونه می توانم وقت مشاوره رزرو کنم؟

روند رزرو مشاوره بسیار ساده است. می توانید با شماره تلفن ما به شماره 09002154444 تماس بگیرید و یا بر روی وبسایت رزرو آنلاین داشته باشید. روش دیگر رزرو مشاوره حضور در مراکز چشم پزشکی ما و دریافت وقت مشاوره از جراحان است. با رزرو وقت مشاوره از یکی از روش های ذکر شده، ما تمامی سوالات شما را در این خصوص پاسخ خواهیم داد.

جراحی تعویض لنز چشم ؛ جراحی تعویض عدسی چشم

6) مدت زمان بهبود چقدر به طول می انجامد؟

شرایط بینایی شما باید چند ساعت پس از جراحی شروع به بهبود کند. اگرچه ممکن است در طی دو روز اول پس از جراحی کمی احساس تاری دید داشته باشید. شرایط بینایی به طور معمول طی یکی دو هفته اول به سرعت بهبود می یابد و در 4-6 هفته به وضعیت مطلوب بینایی می رسید.

7) من کمتر از 50 سال است. آیا می توانم جراحی تعویض لنز انجام دهم؟

اگر سن شما کمتر از 50 سال است فقط در صورتی که از پیرچشمی رنج می برید که معمولاً در افراد بالای 50 سال رخ می دهد، می توانید جراحی تعویض لنز انجام دهید. می توانید برای اطمینان از مناسب بودن جراحی تعویض لنز با شرایطتان، از جراحان مرکز ما وقت مشاوره دریافت کنید.

8) آیا پس از انجام جراحی می توانم از عینک یا لنز استفاده نکنم؟

لنز مورد استفاده در این روش می تواند مشکلات دوربینی و و نزدیک بینی را کاهش دهد، اما نمی توان گفت همه بیماران پس از انجام جراحی تعویض لنز دیگر به عینک یا لنز تماسی نیازی نخواهند داشت. این مساله بستگی به شرایط بیماران دارد.

9) اگر قبلا جراحی لیزر انجام داده باشم آیا می توانم جراحی تعویض عدسی چشم انجام دهم؟

بله. اما این مساله ممکن است تنوع لنزهای مناسب شما را محدود کند. مشاور جراح چشم در یک جلسه مشاوره رایگان در مورد تمام گزینه های متناسب با شرایط شما توضیحات لازم را ارائه خواهد کرد.

10) من آب مروارید دارم. آیا می توان جراحی تعویض لنز انجام دهم؟

بله. اگر آب مروارید داشته باشید یا در مراحل ابتدایی ابتلا به آن باشید، این نقص در حین عمل برطرف می شود. بنابراین، با انجام جراحی تعویض لنز دیگر نیازی به جراحی آب مروارید نخواهید داشت.

11) تعویض لنز چه تفاوتی با جراحی رایج آب مروارید دارد؟

در طی جراحی آب مروارید، عدسی طبیعی چشم به طور معمول با یک لنز تک کانونی جایگزین می شود که شرایط دید دور خوبی را فراهم می کند اما پس از اتمام روش هنوز به عینک مطالعه نیاز خواهید داشت. اما روش تعویض لنز به طور همزمان دور بینی و نزدیک بینی را اصلاح کند. بنابراین، اگر فکر می کنید به جراحی آب مروارید نیاز دارید ، بهتر است روش پیشرفته تر  جراحی تعویض لنز را مد نظر داشته باشید. این روش به شما در کاهش وابستگی به عینک یا کنار گذاشتن کامل آن کمک می کند و همچنین مشکل آب مروارید را هم برطرف خواهد نمود.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.