6 تفاوت ضعیف شدن چشم و آستیگمات که باید بدانید

تفاوت آستیگمات و ضعیف شدن چشم

بسیاری از افراد بعد از اینکه دچار آستیگماتیسم میشوند، تصور میکنند که چشمانشان ضعیف شده است. برعکس این موضوع نیز وجود دارد. عده ای نیز با وجود اینکه چشمانشان ضعیف شده اند، آن را به پای آستیکات میگذارند. در این مطلب میخواهیم به طور کامل تفاوت ضعیف شدن چشم و آستیگمات را توضیح دهیم.

تفاوت آستیگمات و ضعیف شدن چشم

تفاوت آستیگمات و ضعیف شدن چشم، آیا ضعیفی چشم با آستیگمات فرق میکند؟

ضعیف شدن چشم و آستیگماتیسم از جمله مشکلاتی هستند که هر دوی آنها را در دسته ی عیوب انکساری چشم قرار میدهیم. این یعنی هر دوی آنها باعث تار شدن دید شده و کیفیت دید را پایین می آورند. شاید بتوان شباهت هایی بین هر دو مورد یافت اما تفاوت های آن ها را نباید دست کم گرفت.

اگر بخواهیم کمی تخصصی تر تفاوت آستیگمات و ضعیفی چشم را بیان کنیم، میتوان گفت ضعیف شدن چشم باعث تاری دید میشود. اما آستیگماتیسم باعث به هم خوردن تمرکز و وضوح دید فرد میشود. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چه موارد و عواملی میتوانند در بروز آستیگمات دخیل باشند. در جواب موارد مختلفی را به تفصیل بیان خواهیم کرد.

آستیگمات مادر زادی یکی از دلایلی است که باعث تاری دید در فرد میشود. متاسفانه اگر فردی با به صورت مادرزادی این مشکل را داشته باشد با بالا رفتن سن وضعیت تاری دید بدتر میشود. این مشکل از جایی شروع میشود که در لنزها و قرنیه چشم خمیدگی ایجاد میشود. اگر این عارضه از بدو تولد ایجاد شود به آن ضعیف شدن چشم میگوییم. البته این موضوع جای نگرانی ندارد و امروزه با یک عمل جراحی ساده و با استفاده از لیزر در کمتر از 3 دقیقه این مشکل برطرف میشود.

درصورتی که فرد در طول زندگی اش به مرور با مشکل آستیگات رو به رو شود دیگر به آن ضعیفی چشم نمیگوییم و آن را در زمره مشکل آستیگماتیسم قرار میدهیم. حال سوال اینجاست که کدام یکی از بیماری های ضعیفی چشم هستند که نباید آنها را با آستیگمات اشتباه گرفت.

تفاوت آستیگمات و ضعیف شدن چشم

تفاوت ضعیف شدنچشم و آستیگمات

همانطور که گفتیم در علم پزشکی آستیگات و ضعیف شدن چشم دو مقوله کاملا مجزا هستند. زماین که فرد دچار ضعیف شدن چشم میشود یعنی بخشی از بینایی خود را به دلایل مختلف از دست داده است. این درحالی است که چشم آستیگمات بینایی خود را از دست نداده و صرفا به دلیل وجود مشکلاتی که در لنز چشم ایجاد شده است، دچار تاری دید شده. بیماری هایی که از آنها با عنوان ضعیف شدن چشم یاد میشود عبارتند از :

  1. از دست دادن دید محیطی وجانبی که باعث میشود فرد محیط اطراف خود را به درستی نبیند.
  2. ایجاد شدن نقطه کور در بینایی فرد که باعث کاهش دید میشود.
  3. تار شدن دید که از جمله اختلالات ضعف بینایی محسوب میشود.
  4. افرادی که دچار شب کوری هستند و در محیط های کم نور دید مناسب و کافی را ندارند.
  5. بروز بیماری هایی که باعث ایجاد یک لایه روی چشم شده و بینایی یک یا هر دو چشم را کاهش میدند.
  6. بیماری هایی مانند قند و دیابت که میتواند به نابینا شدن فرد ختم شود.

درمان ضعیف شدن چشم و آستیگمات یکسان است؟

سوالی که معمولا مطرح میشود این است که آیا میتوان با روش های درمان آستیگمات، ضعیف بینایی را درمان کرد؟ خیر. در ضعیف شدن چشم، چشم فرد آسیب دیده است. این موضوع کاملا با زمانی که قرنیه و لنز چشم دچار خمیدگی شده باشد متفاوت است.

اگر فردی دچار آستیگمات باشد به راحتی و با کمک یک عینک و یا ذره بین میتواند بینایی خود را بهبود ببخشد. این در حالی است که در صورت حاد بودن مشکل، از عمل های رفع عیوب انکساری نیز استفاده کند. عمل هایی مانند لازک، لیزیک، پی آر کی، ترنس پی آر کی و فمتواسمایل میتوانند در کمتر از چند دقیقه مشکل را برای همیشه برطرف کنند. افرادی که از عینک برای اصلاح بینایی و آستیگمات استفاده میکنند نیز میتوانند به راحتی و به کمک این عمل های سرپایی از شر عینک زدن خلاص شوند.

نکته مهم

آستیگمات چشم در هر سنی امکان ظاهر شدن را دارد. اما ضعیف شدن چشم معمولا از سن 14سالگی شروع شده و تا 15 الی 21 سالگی به ثبات میرسد. این ثبات یعنی چشم فرد به ضعیف شدن بیشتر ادامه نمیدهد. هر دو مشکل را میتوان به وسیله لنز ها برطرف کرد. اما اینکه فرد بتواند از عمل های رفع عیوب انکساری استفاده کند لازمه داشتن فاکتورهای مختلفی است که توسط پزشک بررسی میشوند. درصورتی که در حال حاضر دچار ضعف بینایی هستید میتوانید با شماره 09002154444 تماس گرفته و شرایط خود را برای پشتیبانی تیم دکتر مجید محبی ( فوق تخصص قرنیه و جراح چشم ) شرح دهید. تیم پیشتیبانی به صورت کامل شرایط شما را بررسی کرده و روش هایی که میتوانید به وسیله آن مشکل بینایی خود را برطرف کنید را به شما توضیح خواهند داد.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.