اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها

اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها

آلودگی هوا یکی از معضلات هر جامعه ای است. با این حال اثرات آلودگی هوا فقط بر روی محیط نیست بلکه بر روی افراد نیز تاثیرات بسیار زیادی دارد. حال باید در نظر بگیرید که آلودگی هوا می تواند بر روی چشم نیز تاثیر گذار باشد. در این مقاله ما قصد داریم اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها را بررسی کنیم و جزییات مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها همراه ما باشید تا در این خصوص نکاتی را خدمت شما عزیزان مطرح سازیم.

اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها

آلودگی هوا چه تاثیری بر روی سلامت چشم ها خواهد داشت؟

آلودگی هوا تاثیرات بسیار زیادی را بر روی سلامت چشم ها خواهد داشت. از تاثیراتی که آلودگی هوا بر روی سلامت چشم ها دارد می توانیم به خارش، قرمزی، ریزش اشک و سوزش و درد چشم اشاره کنیم. البته باید در نظر بگیرید که چشم یکی از مهم ترین اعضای بدن به حساب می آید. حال باید توجه کنیدکه آلودگی هوا بیشترین تاثیر را بر روی چشم ها خواهد داشت.

از چه روش هایی برای جلوگیری از اثر آلودگی هوا می توانیم استفاده کنیم؟

روش های بسیار زیادی در این زمینه هستند که در ادامه به تمامی این روش ها اشاره خواهیم داشت:

اولین روش استفاده از عینک های محافظ است. یک عینک محافظ به خوبی قادر است که از چشم در برابر ذرات معلق هوا محافظت کند. همچنین باید در نظر بگیرید که باید از تماس مدام دست با چشم به صورت کلی خودداری کنید. این مورد می تواند در حکم حفاظت از چشم در نظر گرفته شود.

از دیگر روش های مهم برای محافظت از سلامت چشم می توانیم به روش های مراقبتی از هوا در داخل منزل اشاره کنیم. در این حالت می توانیم از فیلترهای هوای خانگی بهره مند شویم و این مورد می تواند ذرات معلق را در هوا کاهش دهد. در هنگامی که آلودگی هوا شهر را فرا گرفته است شما می توانید پنجره ها را ببندید چون این امر باعث می شود تا در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید.

به طور کلی توجه به این نکته ضروری است که ما باید به حفاظت از چشمان خود بسیار اهمیت بدهیم درست مثل استفاده از عینک های محافظت و روش های مراقبتی از هوا در داخل منزل می توانیم استفاده کنیم تا از اثر آلودگی هوا بر روی چشمان خود جلوگیری به عمل آوریم. البته شما باید نوع آلودگی را شناسایی کنید و سپس نسبت به آن برای حفاظت از چشم اقدام کنید.

شاید برای شما مفید باشد » همه چیز در مور عمل لیزیک چشم

اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها

بررسی انواع آلودگی های هوا

آلودگی هوا انواعی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  1. اولین نوع آلودگی، آلودگی هوای صنعتی است. این آلودگی شامل برخی از فلزات و ترکیبات آلی است که هیدروکربن ها را نیز در خودش دارد و بر روی تنفس و پوست نیز تاثیرات بسیاری دارد.
  2. ترافیک خودرو نیز آلودگی  دیگری است، در این حالت آلاینده های خروجی از ترافیک به عنوان یکی از عوامل مهم در این زمینه در نظر گرفته می شوند که بازهم بر روی سلامتی انسان تاثیرات بسیار منفی خواهند داشت.

راهکارهای کاهش آلودگی هوا جهت حفاظت از چشم

در قسمت های قبلی در این مقاله به راهکارهایی اشاره داشتیم که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

  1. مورد اول استفاده از عینک آفتابی است که در برابر آلودگی هوا نیز از چشمان شما بسیار حفاظت می کند. در واقع این عینک ها از رد شدن هرگونه اشعه مضر آفتاب و ذرات معلق در هوا به چشمان شما جلوگیری به عمل می آورند.
  2. استفاده از ماسک مخصوص یکی دیگر از موارد دیگر است. ماسک های مخصوص معمولا قدرت این را دارند که از نفوذ ذرات معلق در هوا به چشمان شما جلوگیری به عمل آورند. در محیطهایی که آلودگی بسیار زیاد است این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه به آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.
  3. داشتن تغذیه سالم نیز از دیگر مواردی است که می تواند به حفاظت از چشم در برابر آلودگی هوا بسیار کمک کند. مصرف برخی مواد غذایی مثل میوه و سبزی و ماهی و غذاهایی که درونشان آنتی اکسیدان است نیز به حفاظت از چشم در برابر آسیب های ناشی از آلودگی هوا کمک خواهد کرد.
  4. تمیز کردن چشمان نیز جز راه های کار مهم است ولی باید بتوانید چشمان خود را شست و شو دهید تا مشکلی برای آنها پیش نیاید. این امر نیز جز نکاتی است که باید در نظر بگیرید و توجه به آن نیز به هیچ عنوان خالی از لطف نخواهد بود.

درمان سوزش چشم در اثر آلودگی هوا

معمولا در خصوص آلودگی اولین چیزی که گریبانگیر چشمان ما می شود سوزش است. به این ترتیب ما می توانیم از قطره های چشم استفاده کنیم که به کاهش خارش و سوزش چشم کمک های فراوانی می کند. استفاده از لوسیون نیز در این امر از اهمیت بالایی برخوردار است. این محصول نیز می تواند باعث رساندن رطوبت به چشم شود و این امر سوزش و خارش چشم را کاهش می دهد.

پنبه و آب گرم نیز جز وسایلی است که باعث کاهش سوزش و رفع آن می شود. بدین منظور می توانیم پنبه را با آب گرم خیس کنیم و روی چشمان خودمان قرار دهیم. در برخی منابع نیز گفته شده که اگر می خواهید سوزش احساس نکنید از قاب عینک استفاده کنید. این کار در فضای باز اگر انجام گیرد باعث می شود تا برقراری تماس با چشم کمتر شود و سوزشی در چشمان شما ایجاد نگردد.

نتیجه گیری

در این مقاله ما اثرات آلودگی هوا بر سلامت چشم ها را بررسی کردیم و جزییاتش را نیز مورد بررسی قرار دادیم. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که آلودگی هوا می تواند تاثیراتی را به صورت مستقیم بر روی چشمان شما ایجاد کند. این تاثیرات باعث ایجاد برخی حساسیت ها بر روی بینایی می شوند که در برخی موارد حتی بیماری ها به قدری خطرناک تر می شوند که فرد ممکن است بینایی خودش را از دست دهد. حال استفاده از شیوه های صحیح به ما کمک می کند تا اثرات آلودگی هوا بر روی سلامت چشم های خود را کاهش دهیم.

 

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
دکتر محبی یکی از خوش اخلاق ترین دکتر هایی هستن که من به عمرم دیدم. ایشون توی کارشون هم تجربه فوق العاده ای دارن. هم خودم هم چندتا از اعضای خونوادم پیش ایشون عمل کردیم و کلا دیگه عینک نمیزنیم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
واقعا فکرشم نمیکردم با یه عمل ساده و در عرض چند دقیقه تا این اندازه بیناییم تغییر کنه. از دکتر محبی و تیم حرفه ایشون تشکر میکنم.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
بعد از هشت سال عینک زدن بالاخره از شر عینک زدن خلاص شدم. انگار وارد یه دنیای جدید شدم. همه چیز با کیفیت تر شده. حس فوق العاده ایه.
رضا بهمنیان
رضا بهمنیان
@rezabahmaniaan
بیشتر بخوانید
با وجود اینکه تازه از اتاق عمل بیرون اومده بودم اما وضوح دیدم چند برابر شده بود. طوری که راحت میتونستم ساعت رو بخونم. فکرشم نمیکردم یه روزی بتونم بدون عینک تا این حد واضح ببینم.
قبل
بعدی

به مشاوره نیاز داری؟

کافیه روی دکمه زیر کلیک کنید و نام نام خانوادگی و شماره تماست رو برای ما ارسال کنی. کارشناس های تیم جراحی چشم در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.